Leczenie uzależnienia od hazardu

 Bywa najtrudniejszy do zdiagnozowania, a jego konsekwencje osoba uzależniona odczuwa na wielu płaszczyznach swojego życia.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Hazard niejedno ma oblicze. Spośród wielu różnych nałogów ten bywa najtrudniejszy do zdiagnozowania, a jego konsekwencje osoba uzależniona odczuwa na wielu płaszczyznach swojego życia. Istnieje wiele różnego rodzaju gier, które mogą prowadzić do uzależnienia. 

Do najczęściej wybieranych należą tu: ruletka, gry karciane, loterie typu lotto lub zdrapki, automaty, wyścigi, a także konkursy SMS, telefoniczne i inne. Wyżej wymienione rozrywki same w sobie są interesującą formą rozrywki o ile nie staną się celem samym w sobie.

 

Leczenie_narkomanii_big

Indywidualne konsultacje

Służymy radą, jak skłonić bliską osobę do podjęcia leczenia.

Zapewniamy informacje, jak postępować z bliską osobą, która wraca z terapii.

Wspieramy w zakresie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Leczenie_hazardu_1

Leczenie hazardu Kraków

Uzależnienie od hazardu powstaje wówczas, gdy potrzeba gry dominuje nad innymi istotnymi aspektami życia. Osoby uzależnione miewają często problemy z własną samooceną lub emocjami, bywa, że nie potrafią się komunikować z otoczeniem w taki sposób, by wyrazić własne oczekiwania, problemu, pragnienia. 

Patologiczny hazard przejawia się między innymi w kilku powtarzających się modelach zachowań, takich jak: cykliczne nieudane próby zerwania z hazardem, koncentracja życia wokół gier, kłamstwa i ukrywanie nałogu względem rodziny i pracodawcy, nieustanne podbijanie stawek w grze oraz zaciąganie długów na poczet iluzorycznej wygranej.

Hazard sprawia, że gracz odczuwa wiele silnych emocji, których brakuje mu w codziennym życiu. Dzięki grze może on trwać w iluzji chwilowego szczęścia, braku jakichkolwiek problemów w życiu codziennym lub zawodowym. 

Osoba uzależniona nie zauważa, gdy jej życie zaczyna koncentrować się wokół hazardu, budżet powoli się kurczy, a wszelkie uwagi zatroskanego otoczenia są ostro krytykowane i odpierane jako bezzasadne.

Uzależnienie od gier

Terapeuci uzależnienia od hazardu wyszczególniają cztery jego etapy, od fazy początkowej, gdy gracz osiąga spodziewane efekty w postaci wygranych, po kolejną fazę, kiedy ponosi straty aż po dwie ostatnie fazy, polegające na zadłużaniu się i konflikcie z bliskimi. 

Pierwsze dwie fazy są stosunkowe trudne do zaobserwowania i przejawiają się na wiele sposobów. Nałogowy gracz miewa problemy ze snem, trawieniem, traci ochotę na seks, odsuwa się od własnych zainteresowań, nic go nie cieszy. 

Bywa, że hazardziści mają wahania nastroju, są nieobecni myślami, a uzależnienie przekłada się też na poczucie fizycznego wyczerpania.

Uzależnienie od hazardu osiąga punkt kulminacyjny, gdy długi gracza rosną w niekontrolowany sposób, nie tylko u rodziny i znajomych, ale też w bankach – co więcej, chory nie panuje nad własnymi emocjami, dąży do podbijania kwot za wszelką cenę. 

Zamiast spodziewanych wygranych jest jednak debet na koncie oraz konflikty z bliskimi osobami.

Leczenie_hazardu_2
Leczenie_hazardu_3

Przebieg leczenia uzależnienia od hazardu

Leczenie hazardu rozpoczyna się zwykle wtedy, gdy na jaw wychodzą długi, a gracz popada w konflikty w najbliższym otoczeniem, niejednokrotnie też traci pracę i oszczędności życia. 

Milowym krokiem w walce z uzależnieniem od hazardu jest zrozumienie istoty problemu i jego akceptacja przez pacjenta. Nieoceniony w trakcie leczenia jest udział i zaangażowanie najbliższych.

Leczenie uzależnienia od hazardu jest procesem długotrwałym i wymaga obustronnej współpracy Pacjenta z terapeutą. Warto pamiętać o tym, że brak środków finansowych nigdy nie będzie dla osoby uzależnionej dostatecznym bodźcem do skończenia z nałogiem. 

Nałogowy hazard jest chorobą mózgu, która nieleczona, może mieć poważne konsekwencje zarówno dla gracza, jak i jego najbliższych. Terapia uzależnienia od hazardu ma na celu odkrycie na nowo indywidualnych potrzeb, silnych i pozytywnych cech osobowości, które były przez lata odsuwane na dalszy plan.

Ośrodek Terapii Uzależnień Oaza Kraków jest miejscem, gdzie podejmowane są kompleksowe terapie leczenia uzależnienia od hazardu. Do dyspozycji jest tu zespół wykwalifikowanych terapeutów. 

W zależności od stopnia uzależnienia leczenie przebiega tu wielotorowo i obejmuje różne działania, takie jak: terapia indywidualna i grupowa, techniki relaksacyjne, a nawet doradztwo w zakresie spłaty wierzytelności. 

Pobyt w ośrodku, oddalonym od głównych dróg, sprzyja wyciszeniu i autorefleksji.

dlaczego_osrodek_oaza_daleko

Dlaczego Ośrodek Oaza jest odpowiednim miejscem na leczenie?

Dla skuteczności terapii ogromne znaczenie ma położenie ośrodka oraz pracująca w nim kadra.

Położenie

Ośrodek Oaza jest położony z dala od miejskich zabudowań, przy lesie, w sąsiedztwie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Brak miejskiego ruchu i pokus codzienności oraz bliskość natury pomaga znacząco w pracy nad sobą – zyskujesz potrzebny dystans, lepsze zrozumienie siebie, możliwość głębokiej zmiany. Jednocześnie położenie zapewnia bardzo dobry dojazd z miast Śląska czy Małopolski.

Ludzie

W ramach pobytu otrzymasz opiekę psychologa, terapeuty, a także lekarza czy pielęgniarki. Nasza kadra ma doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnych oraz grupowych. Wśród personelu są także osoby, które odniosły sukcesy osobiste w walce z nałogiem, więc cechują się dużym zrozumieniem i mogą jeszcze lepiej nieść pomoc.

Jakie są dodatkowe zalety terapii w naszym ośrodku?

  • Zapewniamy bardzo dobry standard ośrodka – pokoje 2-osobowe, swobodna przestrzeń, rozbudowane zaplecze (zobacz galerię zdjęć)
  • Dbamy o anonimowość
  • Przyjmujemy bez skierowania lekarskiego
  • Wystawiamy zwolnienia L4

Chcesz dowiedzieć się więcej, w tym:

  • Czy Ty lub Twoi bliscy potrzebują terapii?
  • Ile trwa terapia?
  • Jaki jest koszt terapii i możliwości finansowania?
  • Na czym dokładnie polega leczenie?
  • Czy terapia będzie skuteczna w Twoim przypadku?

Wypełnij formularz lub zadzwoń do nas

Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie przez Oaza sp. z .o.o., zgodnie z Polityką prywatności.

logo_ranking_ośrodków_terapii

Doceniony przez portal osrodkiterapii.pl

Działalność naszego ośrodka Oaza SOS jak i program terapii, został doceniony przez portal osrodkiterapii.pl i otrzymaliśmy statut Ośrodka polecanego.