Leczenie lekomanii

leczenie lekomanii krakówUzależnienie od leków jest często bagatelizowanym problemem, który dotyka wiele osób w różnym wieku. Sygnałem ostrzegawczym jest nadużywanie określonych lekarstw, czyli przyjmowanie ich nawet w sytuacjach, gdy nie jesteśmy chorzy, a okres zalecanego przyjmowania leku dawno się skończył. Uzależniony odczuwa silną potrzebę spotkań z lekarzem, regularnie odwiedza też punkty apteczne, by zaopatrzyć się w kolejne opakowania leków. Niepokojącym bywa też moment, gdy osoba uzależniona reaguje nerwowo na uwagi otoczenia dotyczące stosowania medykamentów.

W końcowym stadium lekomanii chory nieustannie myśli o zażywaniu lekarstw, a jeśli się one kończą – jest zdolny do fałszowania recepty, nie może spać, jeść, boryka się z depresją, ostatecznie oddala od rodziny, przyjaciół, nie radzi sobie też w sferze zawodowej. Gdy potrzeba spożywania leków jest silniejsza niż wszystko inne, warto skierować się do specjalistycznego ośrodka w celu diagnostyki oraz odpowiedniej terapii. Warto zdać sobie sprawę z tego, że bagatelizując powagę tego nałogu, stawiamy na szali własne życie oraz dobro naszych bliskich.

Chciałbyś dowiedzieć się, czy masz problem?Zadzwoń: +48 608 100 440

Terapia lekomanii w Oaza SOS

Uzależnienie od leków to nasilające się zjawisko, które obserwujemy nie tylko w rejonie Krakowa, Katowic ale i w innych polskich miastach. Leczenie z lekomanii jest ogromnym wyzwaniem tym bardziej, że często jest to choroba niezdiagnozowana przez wiele lat, a chory żyje w nieświadomości, stopniowo wyniszczając własny organizm i odsuwając od siebie najbliższych. Ogromnym problemem podczas leczenia okazuje się też fakt, że chorzy organizują sobie kilka wizyt u różnych lekarzy, dzięki czemu są w stanie zabezpieczyć zapasy jednego rodzaju leku na dłuższy czas.

Lekomania prowadzi do tego, że osoba uzależniona sukcesywnie zwiększa dawki przyjmowanych leków lub łączy je bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Paradoksalnie, im częściej i większe dawki zażywa, tym słabsze jest działanie substancji zawartych w lekach, co napędza autodestrukcyjny mechanizm i powoduje, że lekoman sięga po silniejsze substytuty w większych dawkach.

Uzależnienie od leków Grojec

Podobnie jak w przypadku narkomanii, tak i terapia z lekomanii rozpoczyna się od postawienia diagnozy i odtrucia organizmu. Uzależnieni sięgają przede wszystkim po leki uspokajające, rozluźniające i niwelujące uczucie lęku, są one powszechnie dostępne w każdej aptece. Pozbawienie dawki leku może tu spowodować różne reakcje organizmu, na które chory nie ma żadnego wpływu. Do najczęściej występujących symptomów tzw. zespołu abstynencyjnego należą: depresja, wybuchy płaczu lub nerwowego śmiechu, zaburzenia trawienia i snu, brak koncentracji, a nawet halucynacje i skoki ciśnienia.

Trzeba tu pamiętać o tym, że wieloletnie spożywanie lub aplikowanie leków ma niebagatelny wpływ na kształtowanie się określonych nawyków, które z czasem bardzo trudno jest zmienić. Dla osoby, która każdego dnia przyjmowała lekarstwa o określonych godzinach nagłe zaniechanie rytuału wywołuje stres, a nawet ataki paniki. Odseparowanie od lekarstw bywa najtrudniejszym etapem detoksu, dlatego też niezwykle ważna jest ścisła współpraca z lekarzem i terapeutą, którzy stworzą plan leczenia ambulatoryjnego lub stacjonarnego, w zależności od stopnia uzależnienia i stanu zdrowia. W wielu przypadkach specyfika terapii leczenia lekomanii jest analogiczna do leczenia narkomanii. W najtrudniejszych przypadkach lekomanii konieczne jest leczenie szpitalne mające na celu zmniejszenie dawki leków lub zastosowanie słabszego zamiennika, a dopiero na dalszym etapie możliwość całkowitego odstawienia.

Leczenie lekomanii Ośrodek Terapii Uzależnień Oaza SOS

Koniecznym bywa tu izolacja chorego od znajomych i rodziny, a przede wszystkim od miasta i licznych aptek, które chory ma na wyciągnięcie ręki. Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Oaza SOS ma doskonałe zaplecze do kompleksowej terapii lekomanii, a chorzy mogą uzyskać specjalistyczną pomoc w komfortowych warunkach, z dala od zgiełku Krakowa czy Katowic, w leśnym zaciszu Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Ośrodek oferuje różne formy wsparcia – od indywidualnych konsultacji, w zachowaniu całkowitej dyskrecji, po terapie grupowe, podczas których dochodzi do konfrontacji różnych osobistych doświadczeń.

Nie wiesz, czy masz problem?

Umów się na próbną sesję: 48 608 100 440 (całodobowo)

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień

Oaza.sos.pl

Grojec, ul. Jana III Sobieskiego 12

32-566 Alwernia

tel : 48 608 100 440 (całodobowo)

e-mail : biuro@oaza.sos.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek - sobota: czynne całą dobę

Możliwość finansowania leczenia przez: