Leczenie lekomani

Uzależnienie od leków jest często bagatelizowanym problemem, który dotyka wiele osób w różnym wieku.

Uzależnienie od leków

Sygnałem ostrzegawczym jest nadużywanie określonych lekarstw, czyli przyjmowanie ich nawet w sytuacjach, gdy nie jesteśmy chorzy, a okres zalecanego przyjmowania leku dawno się skończył. 

Uzależniony odczuwa silną potrzebę spotkań z lekarzem, regularnie odwiedza też punkty apteczne, by zaopatrzyć się w kolejne opakowania leków. Niepokojącym bywa też moment, gdy osoba uzależniona reaguje nerwowo na uwagi otoczenia dotyczące stosowania medykamentów

W końcowym stadium lekomanii chory nieustannie myśli o zażywaniu lekarstw, a jeśli się one kończą – jest zdolny do fałszowania recepty, nie może spać, jeść, boryka się z depresją, ostatecznie oddala od rodziny, przyjaciół, nie radzi sobie też w sferze zawodowej. 

Gdy potrzeba spożywania leków jest silniejsza niż wszystko inne, warto skierować się do specjalistycznego ośrodka w celu diagnostyki oraz odpowiedniej terapii. Warto zdać sobie sprawę z tego, że bagatelizując powagę tego nałogu, stawiamy na szali własne życie oraz dobro naszych bliskich.

Leczenie_lekomanii_big

Indywidualne konsultacje

Służymy radą, jak skłonić bliską osobę do podjęcia leczenia.

Zapewniamy informacje, jak postępować z bliską osobą, która wraca z terapii.

Wspieramy w zakresie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Leczenie_lekomanii_1

Terapia lekomanii w Oaza SOS

Uzależnienie od leków to nasilające się zjawisko, które obserwujemy nie tylko w rejonie Krakowa, Katowic, ale i w innych polskich miastach. 

Leczenie z lekomanii jest ogromnym wyzwaniem, tym bardziej że często jest to choroba niezdiagnozowana przez wiele lat, a chory żyje w nieświadomości, stopniowo wyniszczając własny organizm i odsuwając od siebie najbliższych. 

Ogromnym problemem podczas leczenia okazuje się też fakt, że chorzy organizują sobie kilka wizyt u różnych lekarzy, dzięki czemu są w stanie zabezpieczyć zapasy jednego rodzaju leku na dłuższy czas.

Lekomania prowadzi do tego, że osoba uzależniona sukcesywnie zwiększa dawki przyjmowanych leków lub łączy je bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. 

Paradoksalnie, im częściej i większe dawki zażywa, tym słabsze jest działanie substancji zawartych w lekach, co napędza autodestrukcyjny mechanizm i powoduje, że lekoman sięga po silniejsze substytuty w większych dawkach.

Podobnie jak w przypadku narkomanii, tak i terapia z lekomanii rozpoczyna się od postawienia diagnozy i odtrucia organizmu. 

Uzależnieni sięgają przede wszystkim po leki uspokajające, rozluźniające i niwelujące uczucie lęku, są one powszechnie dostępne w każdej aptece. 

Pozbawienie dawki leku może tu spowodować różne reakcje organizmu, na które chory nie ma żadnego wpływu. Do najczęściej występujących symptomów tzw. zespołu abstynencyjnego należą: depresja, wybuchy płaczu lub nerwowego śmiechu, zaburzenia trawienia i snu, brak koncentracji, a nawet halucynacje i skoki ciśnienia.

Leczenie_lekomanii_2
Leczenie_lekomanii_3

Trzeba tu pamiętać o tym, że wieloletnie spożywanie lub aplikowanie leków ma niebagatelny wpływ na kształtowanie się określonych nawyków, które z czasem bardzo trudno jest zmienić. 

Dla osoby, która każdego dnia przyjmowała lekarstwa o określonych godzinach nagłe zaniechanie rytuału wywołuje stres, a nawet ataki paniki. 

Odseparowanie od lekarstw bywa najtrudniejszym etapem detoksu, dlatego też niezwykle ważna jest ścisła współpraca z lekarzem i terapeutą, którzy stworzą plan leczenia ambulatoryjnego lub stacjonarnego, w zależności od stopnia uzależnienia i stanu zdrowia. 

W wielu przypadkach specyfika terapii leczenia lekomanii jest analogiczna do leczenia narkomanii. W najtrudniejszych przypadkach lekomanii konieczne jest leczenie szpitalne mające na celu zmniejszenie dawki leków lub zastosowanie słabszego zamiennika, a dopiero na dalszym etapie możliwość całkowitego odstawienia.

Leczenie lekomanii w Ośrodku Terapii uzależnień Oaza SOS

Koniecznym bywa tu izolacja chorego od znajomych i rodziny, a przede wszystkim od miasta i licznych aptek, które chory ma na wyciągnięcie ręki. 

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Oaza SOS ma doskonałe zaplecze do kompleksowej terapii lekomanii, a chorzy mogą uzyskać specjalistyczną pomoc w komfortowych warunkach, z dala od zgiełku Krakowa czy Katowic, w leśnym zaciszu Jury Krakowsko – Częstochowskiej. 

Ośrodek oferuje różne formy wsparcia – od indywidualnych konsultacji, w zachowaniu całkowitej dyskrecji, po terapie grupowe, podczas których dochodzi do konfrontacji różnych osobistych doświadczeń.

dlaczego_osrodek_oaza_daleko

Dlaczego Ośrodek Oaza jest odpowiednim miejscem na leczenie?

Dla skuteczności terapii ogromne znaczenie ma położenie ośrodka oraz pracująca w nim kadra.

Położenie

Ośrodek Oaza jest położony z dala od miejskich zabudowań, przy lesie, w sąsiedztwie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Brak miejskiego ruchu i pokus codzienności oraz bliskość natury pomaga znacząco w pracy nad sobą – zyskujesz potrzebny dystans, lepsze zrozumienie siebie, możliwość głębokiej zmiany. Jednocześnie położenie zapewnia bardzo dobry dojazd z miast Śląska czy Małopolski.

Ludzie

W ramach pobytu otrzymasz opiekę psychologa, terapeuty, a także lekarza czy pielęgniarki. Nasza kadra ma doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnych oraz grupowych. Wśród personelu są także osoby, które odniosły sukcesy osobiste w walce z nałogiem, więc cechują się dużym zrozumieniem i mogą jeszcze lepiej nieść pomoc.

Jakie są dodatkowe zalety terapii w naszym ośrodku?

  • Zapewniamy bardzo dobry standard ośrodka – pokoje 2-osobowe, swobodna przestrzeń, rozbudowane zaplecze (zobacz galerię zdjęć)
  • Dbamy o anonimowość
  • Przyjmujemy bez skierowania lekarskiego
  • Wystawiamy zwolnienia L4

Chcesz dowiedzieć się więcej, w tym:

  • Czy Ty lub Twoi bliscy potrzebują terapii?
  • Ile trwa terapia?
  • Jaki jest koszt terapii i możliwości finansowania?
  • Na czym dokładnie polega leczenie?
  • Czy terapia będzie skuteczna w Twoim przypadku?

Wypełnij formularz lub zadzwoń do nas

Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Wysyłając swoje dane wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie przez Oaza sp. z .o.o., zgodnie z Polityką prywatności.

logo_ranking_ośrodków_terapii

Doceniony przez portal osrodkiterapii.pl

Działalność naszego ośrodka Oaza SOS jak i program terapii, został doceniony przez portal osrodkiterapii.pl i otrzymaliśmy statut Ośrodka polecanego.